دلهای روشن
یا رب نظر تو برنگردد،برگشتن روزگار سهل است سهل....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :آفتاب مهربانی
نظرسنجی
آینده حجاب را در جامعه چطور می بینید؟
[http://www.aparat.com/v/Weds4]
نوع مطلب : متفرقه، 
برچسب ها : امام رضا، امام رضا(ع)، نماهنگ، نماهنگ بابک قدمایی،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 22 شهریور 1392تقوای امام رضا علیه السلام

امام رضا علیه السلام در برابر شر و بدی ها خود نگهدار بود . از این رو ، تقوا را بهترین وسیله برای نجات خویش می دانست . هم خود اهل تقوا بود و هم تلاش می کرد تا دیگران را به تقوا وادار سازد.

تاریخ ، آن حضرت را پرهیزکاری بی مانند می خواند . از این رو ، چنین نقل شده است که :

مامون رجاء بن ابی ضحاک را از مرو به مدینه فرستاد تا امام را از مدینه به ایران آورد . رجاء در طول سفر خود همراه امام بود . برخی از مدارک تاریخی نشان می دهد که مامون او را به عنوان ماموری برای نظارت بر کارهای امام فرستاده بود . او در گزارش خود به مامون درباره ی حضرت رضا علیه السلام چنین گفت :

به خدا سوگند ! مردی از او پرهیزکار تر ندیده ام و فردی را نمی شناسم که بیش از او به یاد خدا باشد .

* عیون اخبار الرضا جلد 2 صفحه ی 202

دیگران که درباره ی آن حضرت سخن می گفتند به این نکته عنایت داشتند که او فردی مراقب بود . کم سخن می فرمود که این خود جلوه ای از تقوا و حفظ از لغزش است .

* بحارالانور جلد 49 صفحه ی 90

آری ؛ این بزرگوار چنین می اندیشید که تقوا سبب شرافت و آبرومندی است . آن کس که در زندگی خود با تقوا باشد می تواند صاحب عزت و آبرو شود . از این رو امام علیه السلام خود نگهداری در برابر گناهان و لغزش ها و رفعت شان خود را در گرو اطاعت از پروردگار می دانست .

* عیون اخبارالرضا جلد 2 صفحه ی 226

امام رضا علیه السلام می فرمودند : شرافت خویش و پدرانش در سایه ی تقوا می باشد .ادامه مطلب


نوع مطلب : اموزه های دینی، بخوانید، پندآمور، مطالب خواندنی، 
برچسب ها : امام رضا، امام رضا(ع)، صفت اخلاقی، اخلاق امام رضا، امام هشتم، امام رضا علیه السلام،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 22 شهریور 1392


حرم مطهر

حرم مطهر یا مشهد الرضا قدیمی ترین بخش اماكن متبركه آستان قدس رضوی است. قسمتهای مختلف بنا و تزئینات داخل حرم در طول قرون گذشته به دلایلی بازسازی و مرمت شده است. اما پایه های اصلی بنا، همان پایه های اولیه است.
ضریح مطهر  اولین ضریح در عهد صفویه بر روی قبر مطهر نصب شد. و تا آن زمان تنها صندوقی بر روی قبر قرار داشت و ضریح كنونی چهارمین ضریح از جنس طلا و نقره میباشد. و در سال 1338 شمسی بر روی مرقد مطهر نصب شده است.

گنبدطلا
بر فراز بنای اصلی حرم مطهر و در مركز مجموعه اماكن مقدسه قرار گرفته، ساختار آن دو پوشه و به قولی تاریخ اولین طلاكاری بر روی آن در عهد صفویه صورت گرفته و در اثر حوادث مختلف چندین بار بازسازی شده است.

مناره ها

قدیم :
قدیمی ترین مناره طلاكاری شده موجود در اماكن متبركه، مناره بالای ایوان طلای صحن انقلاب (عتیق) است كه در شمال غربی گنبد مطهر واقع شده و از بناهای عهد صفوی است و به قرینه آن مناره دیگری بر فراز ایوان عباسی (ایوان شمالی) در عهد افشاریه احداث شده است. این دو مناره در اثر حوادث تاریخی بارها آسیب دیده و چندین بار مرمت شده است.

جدید: 
دو مناره طلاكاری شده صحن جمهوری جدید الاحداث و مربوط به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.  علاوه بر مناره های یاد شده دو گلدسته بزرگ كاشی كاری شده در دو طرف بخش شمالی گنبد ایوان مقصوره در مسجد گوهرشاد، و دو گلدسته كوچك كاشی كاری شده بر فراز بناهای بخش جنوبی صحن جمهوری احداث شده است.ادامه مطلب


نوع مطلب : اموزه های دینی، جالب و خواندنی، مطالب خواندنی، 
برچسب ها : امام رضا، امام رضا(ع)، صحن، حرم، حرم مطهر، حرم مطهر رضوی، سقا خانه،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 22 شهریور 1392مقدمه:

امام علی ‌بن موسی‌الرضا (علیه السلام) هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام می‌باشند.

ایشان در سن 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری را بر امام رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می‌نماییم.

 

نام، لقب و کنیه امام:

نام مبارک ایشان علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان "رضا" به معنای "خشنودی" می‌باشد. امام محمد تقی (علیه السلام) امام نهم و فرزند ایشان سبب نامیده شدن آن حضرت به این لقب را اینگونه نقل می‌فرمایند: "خداوند او را رضا لقب نهاد زیرا خداوند در آسمان و رسول خدا و ائمه اطهار در زمین از او خشنود بوده‌اند و ایشان را برای امامت پسندیده‌اند و همینطور (به خاطر خلق و خوی نیکوی امام) هم دوستان و نزدیکان و هم دشمنان از ایشان راضی و خشنود بود‌ند."

یکی از القاب مشهور حضرت "عالم آل محمد" است. این لقب نشانگر ظهور علم و دانش ایشان می‌باشد. جلسات مناظره متعددی که امام با دانشمندان بزرگ عصر خویش، بویژه علمای ادیان مختلف انجام داد و در همه آنها با سربلندی تمام بیرون آمد دلیل کوچکی بر این سخن است، که قسمتی از این مناظرات در بخش "جنبه علمی امام" آمده است. این توانایی و برتری امام، در تسلط بر علوم یکی از دلایل امامت ایشان می‌باشد و با تأمل در سخنان امام در این مناظرات، کاملاً این مطلب روشن می‌گردد که این علوم جز از یک منبع وابسته به الهام و وحی نمی‌تواند سرچشمه گرفته باشد.ادامه مطلب


نوع مطلب : اموزه های دینی، بخوانید، مطالب خواندنی، 
برچسب ها : امام رضا، امام رضا(ع)، ولادت، ولادت امام رضا، عید،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 18 شهریور 1392

ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر
حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق،  25 سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.
از میان فرزندان بزرگوار حضرت امام موسى بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنى حضرت امام على بن موسى الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگی های خاص برخوردار بوده اند تا  ادامه دهنده خطّ امامت بعد از پدر باشند.
آن حضرت به همراه امام رضا (ع) هر دو در دامان پاک یک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون (س) که از مهاجران مغرب بود، رشد و پرورش یافته اند. این در حالى است که پدر بزرگوارشان پیوسته در زندان هارون الرشید بسر مى بردند و سرانجام در همان زندان، هنگامى که حضرت معصومه (س) در سن ده سالگى بود، به شهادت رسیدند و از آن زمان به بعد حضرت معصومه (س) تحت مراقبت برادرش امام رضا (ع) قرار گرفت.
حضرت معصومه (س)، معصوم به معنایی که در مورد پیامبران و امامان به کار می رود نبوده، امّا ایشان دارای طهارت روح و کمالات معنوی بالایی بودند، به گونه ای که به زائرانش وعده بهشت داده شده است.ادامه مطلب


نوع مطلب : متفرقه، مطالب خواندنی، 
برچسب ها : ولادت، ولادت حضرت معصومه، حضرت معصومه، روز دختر، حضرت معصومه(س)،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 16 شهریور 1392
دخترا قدر خودتونو بدونین.....
روزتون مبارک
نوع مطلب : متفرقه، 
برچسب ها : ولادت، ولادت حضرت معصومه، حضرت معصومه، روز دختر، روز دختران،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 16 شهریور 1392
[http://www.aparat.com/v/f9Imw]
نوع مطلب :
برچسب ها : غربت، تنهایی، امام زمان (ع)، غربت امام زمان(ع)،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 3 شهریور 1392
[http://www.aparat.com/v/pKnsg]
نوع مطلب : دل نوشته ها، اموزه های دینی، 
برچسب ها : غربت رهبر، غربت، رهبر، امام خامنه ای،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 3 شهریور 1392

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات